EMMA Service – jak znaleźć oszczędności dzięki zarządzaniu energią w oparciu o IIoT

80

Rosnące ceny energii i surowe wymogi prawne sprawiają, że pomiar i analiza zużycia mediów w firmach są ważniejsze niż kiedykolwiek. Do tego zadania mogą być użyte rozwiązania IoT, które można nie tylko łatwo zainstalować, ale i obsługiwać bez potrzeby posiadania dużej wiedzy technicznej.

Pomiar zużycia energii w małych i średnich przedsiębiorstwach

W przeszłości pomiar zużycia energii odgrywał raczej podrzędną rolę. Zmieniło się to gdy zmniejszenie śladu węglowego stało się kluczowe, a koszty energii w krótkim czasie wystrzeliły mocno w górę. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, które do tej pory nie stosowały żadnego lub tylko podstawowy monitoring zużycia energii. Stosując nowe rozwiązania mogą uzyskać bardziej szczegółowy przegląd zużycia energii przez poszczególne procesy, maszyny lub systemy. Dzięki temu mogą wykryć miejsca na potencjalne oszczędności, które następnie przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów za energię.

Wyzwania przy analizie zużycia energii

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie energią w przedsiębiorstwach stają jednak przed problemem wygodnego rejestrowania niezbędnych danych dotyczących zużycia. Mierniki energii elektrycznej, montowane np. na maszynach, co prawda mogą być połączone z infrastrukturą IT za pomocą różnych protokołów komunikacyjnych. Jednak wymaga to pewnego wysiłku i dużej wiedzy, aby połączyć wiele urządzeń, zarejestrować dane, a następnie wyciągnąć mądre wnioski z wyników. Może w tym pomóc odpowiednie oprogramowanie analityczne, które również sensownie zwizualizuje dane, jednak ze względu na koszty bardzo często taka analiza danych wykonywana jest w nieprzyjaznym Excelu.

Stanowi to prawdziwe wyzwanie dla menedżerów ds. energii, którzy muszą pracować z ograniczonymi zasobami i nierzadko w innych lokalizacjach niż miejsca powstawania kosztów. Dlatego sytuacja ta wydaje się stworzona dla systemu zarządzania energią opartego na IoT. Takie rozwiązanie można wdrożyć przy niewielkich zasobach IT. Warunkiem jest zastosowanie urządzeń pomiarowych obsługujących IoT w danej szafie sterowniczej lub na maszynie/instalacji, i ich podłączenie do routera oraz konta w usłudze chmurowej.

Jednym z takich przykładów są mierniki EMpro z obsługą IoT i usługą analizy danych pomiarowych EMMA (Energy Monitoring, Management and Analytics) dostarczane przez Phoenix Contact.

Mierniki parametrów sieci EMpro z obsługą IoT (Analiza danych energii i wydajności | Phoenix Contact) są podłączane bezpośrednio do platformy Proficloud.io poprzez Ethernet i szyfrowany protokół MQTT.

Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) to popularny protokół stosowany powszechnie w dziedzinie Przemysłowego Internetu Rzeczy (IoT). Jest to otwarty protokół do komunikacji maszyna-maszyna (M2M), który umożliwia przesyłanie danych telemetrycznych w postaci wiadomości między urządzeniami.