Elektronika – czym jest i gdzie możemy się z nią spotkać?

222

Elektronika jest dziedziną nauki, mającą ogromny wpływ na rozwój światowej technologii. Jej występowanie możemy zaobserwować niemal we wszystkich współczesnych urządzeniach, a chęć bieżącego doskonalenia poszczególnych układów, zdoła jeszcze zaprowadzić ludzkość w wiele ciekawych miejsc.

Nasze telefony, laptopy czy nawet sprzęty RTV/AGD – wszystko to zaopatrzone jest już w płytki drukowane, które w zależności od stopnia zaawansowania i wieku, wyposaża się w mniejsze bądź większe komponenty. Innowacyjne metody montażu takich podzespołów doprowadziły do powstania fabryk, w których poszczególne układy elektroniczne każdego dnia tworzą się same.

Definicja elektroniki

Z pewnością termin „urządzenia elektronicznego” jest znany każdemu z nas. Czym jednak musi odznaczać się konkretny sprzęt, aby można było go zaliczyć do tej grupy? Otóż, da się to wywnioskować z dość skomplikowanej definicji dotyczącej samej elektroniki. Jest to dziedzina techniki i nauki zajmująca się opracowywaniem i tworzeniem systemów zdolnych do wytwarzania oraz przetwarzania sygnałów w postaci prądu elektrycznego bądź pól elektromagnetycznych.

elektronika

Obecnie, coraz więcej sprzętów produkowanych jest właśnie w oparciu o tę dziedzinę. Możemy je spotkać nie tylko w sytuacjach życia codziennego, ale również w większości branż współczesnego przemysłu. W dużym uproszczeniu, każdy z nich powinien być wyposażony w płytkę obwodu drukowanego z naniesionymi na nią podzespołami. Taki obwód, poprzez szereg skomplikowanych algorytmów i impulsów, może oprócz przekształcania energii elektrycznej w światło czy ciepło, nieść ze sobą też pewne informacje. Sama nauka ma raczej na celu kontrolowanie ruchu elektronów, a niekoniecznie tylko ich przepływ.

Rodzaje montażu komponentów elektronicznych

W zależności od wielkości i charakterystyki sprzętu, można wyróżnić dwie metody montażu podzespołów na płycie PCB:

Surface Mount Technology – to metoda określana w naszym kraju mianem powierzchniowej. W tym przypadku nazewnictwo również nawiązuje do schematu samej metody, co wpływa na lepsze jej zrozumienie przez osoby z zewnątrz. Komponenty umieszczane są na powierzchni płytki, przy wykorzystaniu specjalnej pasty lutowniczej. Nie ma konieczności nawiercania otworów, ani specjalnego odwracania płytki w celu wzmocnienia łączenia. To głównie te czynniki wpływają na możliwość pełnej automatyzacji metody, a dodatkowa precyzja i dokładność maszyn pozwala tworzyć coraz mniejsze układy w krótszym czasie. Chcąc osiągnąć postęp w dziedzinie elektroniki, raczej nie ma co wracać do klasycznych metod montażu. Znacznie lepiej jest nieustannie rozwijać sposób powierzchniowy, dysponujący ogromnym potencjałem.

Through-Hole Technology – bo tak w języku angielskim nazwiemy tę metodę – to sposób polegający na dosłownym przewlekaniu poszczególnych komponentów przez powierzchnię płytki. Nie da się ukryć, że w dużym stopniu proces ten wymaga precyzji, a jego całkowite zautomatyzowanie jest praktycznie niemożliwe. Każdy komponent THT posiada specjalne odnogi, które przeplata się przez otwory w płycie drukowanej, a następnie lutuje od drugiej strony. Pomimo stopniowego wypierania przez technologię omawianą w powyższej części wpisu, montażu THT wciąż używa się do naprawy starszych urządzeń bądź po prostu do wykonywania mniej hurtowych ilości obwodów.

Więcej w temacie montażu przewlekanego można dowiedzieć się z opisu pod tym linkiem: prodel.com.pl/montaz-tht

ul. Konstantynowska 42
95-100 Zgierz
Tel. +48 537 193 894
Mail: info@prodel.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj