Droga do cyfrowej transformacji

101

Wyższa wydajność i większe oszczędności. Taki cel przyświeca wielu doradcom odpowiedzialnym za wdrażanie transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach działających na polskim rynku. Dostępna od niedawna dla polskiego przemysłu rewolucyjna technologia czujników IO-Link otwiera przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości. Od łatwej i szybkiej konfiguracji, przez dodatkowo dostępne dane z monitoringu urządzenia, po przejrzystość procesu od poziomu urządzenia do oprogramowania ERP.

W tym celu wiodący producenci czujników, aktuatorów i sterowników na świecie opracowali technologię IO-Link, która jest też dostępna w Polsce i podlega stałemu ulepszaniu. Efektem tego zastosowania jest znormalizowany i niezależny od magistrali obiektowej interfejs do pełnej automatyzacji. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji połączenia punkt-punkt, z których może korzystać bez skomplikowanego adresowania.

Integracja oprogramowania

– Urządzenia IO-Link można integrować za pomocą masterów z prawie każdą infrastrukturą magistral obiektowych i systemów sterowania, zapewniając interfejsy między innymi do PROFINET, EtherNet/IP lub EtherCAT, dodatkowo bloki funkcyjne PLC upraszczają programowanie. Możliwe jest nawet podłączenie aktuatorów, jak wyspy zaworowe, do modułów IO-Link master. Wynikiem jest bardziej elastyczna i uproszczona infrastrukturalnie instalacja – wymienia Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w firmie ifm electronic.

Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja dają namacalne korzyści, bo coraz bardziej dostępna staje się paleta innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla oprogramowania w procesach przemysłowych i produkcyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest platforma IIoT dla przemysłu i produkcji – moneo – oferowana przez jednego z liderów nowinek technologicznych w zakresie automatyki przemysłowej.

– Platforma moneo skupia się na dużej ilości istotnych informacji generowanych przez inteligentne czujniki IO-Link i sprawia, że operatorzy mają łatwy dostęp do solidnych baz danych, na podstawie których mogą podejmować decyzje, zanim w parku maszyn wydarzy się coś niespodziewanego. Planowanie i konserwacja odbywają się więc z wyprzedzeniem i zgodnie z wymaganiami w czasie rzeczywistym – mówi Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic.

1 KOMENTARZ

  1. Efektywność zakładu może być jeszcze wyższa, gdy w procesie cyfryzacji uwzględni się dodatkowe technologie wspierające, jak na przykład RFID, które przyspiesza wiele operacji i generuje spore oszczędności.

Comments are closed.