Digitalizacja z otwartymi standardami: receptą na dobry sen kierownika produkcji

92

Standaryzację umożliwi zbieranie w czasie rzeczywistym danych dotyczących maszyn i procesów za pomocą wspólnego języka modelowania, takiego jak PackML. Skuteczna cyfryzacja wymaga również ustandaryzowanego protokołu komunikacyjnego, aby maszyny mogły komunikować się ze sobą i innymi ogniwami Przemysłu 4.0. OPC Unified Architecture[1], protokół wywodzący się z obszaru IT, w coraz większym stopniu przenika do sfery automatyki przemysłowej, a firma OMRON jest częścią komitetu sterującego kierowanego przez branżę automatyki, który rozszerza OPC UA na przemysłowe urządzenia terenowe zwane UPC UA FX.

Ten otwarty standard zapewnia pełną interoperacyjność w obrębie fabryki. Umożliwia nie tylko maszynom komunikację między sobą w zakresie danych, ale także komunikację maszyn z systemami informatycznymi, takimi jak systemy ERP i MES, a także systemami analizy danych, które można uruchomić w chmurze.

Otwieranie możliwości

Jednak jego prawdziwy potencjał tkwi w zdolności do wspierania wzajemnej wymiany informacji i komunikacji w wielu lokalizacjach oraz sieci dostaw. Dzięki cyfryzacji otwartego standardu, producenci mogą porównywać wiele fabryk w celu wprowadzenia dalszych ulepszeń i mogą powielać sposoby pracy w różnych zakładach produkcyjnych. Mogą nawet wykorzystywać dane z procesów swoich dostawców do informowania o harmonogramach produkcji, na przykład o tym, kiedy konkretna część zostanie dostarczona.

Cyfryzacja w otwartym standardzie jest również kluczem do czerpania wartości z cyfrowych paszportów produktów (DPP). Programy DPP, które zapewniają cyfrowy zapis składu, pochodzenia i cyklu życia produktu, będą nie tylko wymagane prawnie od 2027 r. dla niektórych branż, ale są także użytecznym narzędziem Przemysłu 4.0. Na przykład przy produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych DPP można zastosować w celu poprawy jakości i ograniczenia ilości odpadów. Stwierdzono, że połączenie komponentów o tej samej jakości skutkuje lepszą baterią. Powodem, dla którego nie zawsze tak się dzieje, są różnice występujące w ustalonych tolerancjach. Wykorzystując dane DPP przesyłane za pośrednictwem OPC UA, magazyny mogłyby wybierać poszczególne komponenty o podobnych właściwościach, zmniejszając w ten sposób ryzyko, że akumulatory nie przejdą testów fabrycznych.

Jednym z często zadawanych mi pytań na temat digitalizacji w otwartym standardzie jest to, czy można ją „modernizować”. Firma OMRON opracowała brzegowy kontroler danych, który tłumaczy dane ze starszych maszyn na najnowsze języki i typy danych. W rzeczywistości dzięki niemu można zapewnić standard otwarcia starszych maszyn.

Cyfryzacja nabiera tempa wraz z rosnącą świadomością o rzeczywistych korzyściach, jakie może przynieść wiedza oparta na danych. Jednak standaryzacja – jeśli chodzi o rodzaj gromadzonych danych i sposób, w jaki te dane są przekazywane – stanowi główne wyzwanie dla fabryk chcących przeprowadzić cyfryzację automatyki przemysłowej. Przyjmując podejście otwartych standardów, producenci mogą odnieść sukces w cyfryzacji, a kierownicy fabryk mogą naprawdę spać spokojnie.

[1] OPC Unified Architecture to uniwersalny standard komunikacji, którego celem jest ujednolicenie sposobu wymiany danych pomiędzy maszynami, sterownikami, urządzeniami IoT, czy aplikacjami do monitoringu.

Źródło: OMRON