Czy zawód inżynier się opłaca? W których specjalizacjach warto się kształcić?

341

Inżynierowie OZE, biotechnolodzy, mechatronicy, automatycy, robotycy oraz nanotechnolodzy – według ekspertów to jedne z najdynamiczniej rozwijających się grup zawodowych w Polsce. W niektórych tych branżach już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Który z sektorów ma największy potencjał zawodowy?

Postęp technologiczny i związany z nim ogrom przetwarzanych informacji powodują systematyczny wzrost znaczenia kompetencji technicznych. Specjaliści, którzy posiadają praktyczną wiedzę oraz umiejętności jej płynnego i szerokiego wykorzystania do rozwiązania problemów i tworzenia rozwiązań, mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony pracodawców. Tak wynika z analizy ekspertów Bergman Engineering. Na liście najbardziej pożądanych inżynierów w Polsce znaleźli się m.in. biotechnolodzy, eksperci od OZE, mechatronicy, inżynierowie automatyki i robotyki oraz nanotechnolodzy.

Świat przechodzi gwałtowną transformację technologiczną, wraz z którą zmienia się krajobraz rynku pracy. Postępująca automatyzacja, cyfryzacja, a także rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji powodują znikanie niektórych stanowisk czy kompetencji, z drugiej jednak strony sprawiają, że na rynku pracy pojawiają się zupełnie nowe perspektywy zawodowe. Zwróćmy choćby uwagę na dane OECD, zgodnie z którymi  65% uczących się dziś dzieci w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją – mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.

Grupa 1: OZE i ochrona środowiska

Polska branża OZE zatrudnia 100 tys. specjalistów, przy czym liczba ta cały czas rośnie. Powodem jest rozwój sektora fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, a potwierdzeniem – dane Hays Polska 2022. Zgodnie z nimi, blisko 95% firm działających w branży energetycznej planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie, szczególnie w obrębie specjalistów ds. zielonych technologii. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów wskazuje z kolei raport „Barometr Zawodów 2022”.

Z obserwacji ogłoszeń zamieszczonych w portalu LinkedIn i Pracuj.pl (08.2022) wynika ponadto, że na oferty pracy mogą liczyć tacy specjaliści, jak:

  • koordynator ds. rozwoju projektów OZE
  • inżynier budowy OZE
  • inżynier – specjalista ds. ofertowania w obszarze OZE
  • inżynier – elektryk turbin wiatrowych
  • projektant instalacji energetyki odnawialnej
  • koordynator techniczny ds. pomp ciepła, paneli słonecznych
  • specjalista ds. automatyki w branży pomp ciepła

Na jakie stanowiska potrzebni są specjaliści i na jakie zarobki mogą liczyć?

Zatrudniać na pewno będzie sektor energetyki wiatrowej, w związku z planowaną budową farm na Morzu Bałtyckim. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 tys. zł brutto, a managerowieod 22 do 34 tys. zł brutto.

Dążąc do neutralności klimatycznej, znaczenia nabiera także gospodarka wodorowa. Inżynierowie wyspecjalizowani w tym sektorze zarabiają w przedziale 11,5 – 15,5 tys. zł brutto, a managerowie w przedziale 16 – 22 tys. zł brutto. Dla najbardziej doświadczonych osób, które realizowały projekty wodorowe za granicą i zdecydowały się na powrót do kraju, czekają wynagrodzenia w wysokości pomiędzy 25 a 38 tys. zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj