Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji IoT

887

Czujniki badają otaczający je świat dzięki strukturom o wymiarach dużo mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Zarejestrowane informacje są transmitowane w sposób energooszczędny przez internet, dzięki czemu czujniki są kluczową technologią dla świata zintegrowanego w Internecie oraz koncepcji Internet of Things (Internetu rzeczy).

Stuttgart – Czujniki MEMS (czujniki mikromechaniczne) są niezbędnym elementem świata zintegrowanego za pośrednictwem sieci internetowej. Mierzące zaledwie kilka milimetrów elementy kryją w sobie mikroskopijnej wielkości struktury wykonane z krzemu. Przy pomocy tych struktur mierzą przyspieszenie, ciśnienie powietrza, pole magnetyczne ziemi, szmery, ruch obrotowy, temperaturę i wilgotność oraz jakość powietrza. Czujniki są wyposażone w energooszczędne złącze bezprzewodowe oraz baterię, dzięki czemu także przedmioty bez sterowania elektronicznego, np. drzwi lub okna, mogą „badać“ swoje otoczenie, stając się częścią Internetu rzeczy. Bosch jest światowym liderem w technologii czujników MEMS i od czasu rozpoczęcia ich produkcji 20 lat temu wyprodukował już blisko pięć miliardów czujników.

Czujniki uczą smartfony czuć
Czujniki MEMS to „organy zmysłów“ wielu urządzeń mobilnych. Przy pomocy czujników smartfony oraz tablety rozpoznają swoje położenie w przestrzeni i wiedzą, w którą stronę powinien być obrócony obraz na ekranie. Maleńkie mikrofony MEMS rejestrują szumy i mowę. Notebooki, zegarki typu smart, konsole do gier i pulsometry to kolejne obszary zastosowań czujników MEMS. W czujniki można wyposażać także maszyny. Mogą one służyć do rejestrowania stanu maszyny i rozpoznawania zmian lub odchyleń, które mogą sygnalizować usterki. Dzięki Internetowi, informacje z czujników można przesyłać do dowolnego miejsca na świecie. Czujniki, baterie i nadajniki, także w komplecie, są obecnie tak małe i niedrogie w produkcji, że można je stosować w miliardach urządzeń. Równocześnie zwiększa się dostępność radiowych sieci przesyłu.

Czujnik środowiskowy mierzy ciśnienie powietrza, wilgotność, temperaturę i jakość powietrz.

Źródło: BOSCH