Kim jest projektant CAD? Osobą, która korzystając z dokumentacji i rysunków technicznych tworzy modele produkowanych przez firmę elementów. Przeprowadza na nich badania wytrzymałościowe, dobiera materiały, fakturę, barwy, detale. To niezwykle odpowiedzialne i ważne stanowisko, bez którego koszty produkcji drastycznie rosną.
Konieczne jest bowiem weryfikowanie wszystkiego w praktyce, nie zaś w fazie modelowania komputerowego. Projektowanie komputerowe pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z prototypowaniem, a także ułatwia automatyzację prac produkcyjnych przez stworzenie szczegółowego modelu, który wytwarzany jest w konkretny, z góry ustalony sposób. Już na poziomie modelu możliwe jest uchwycenie i wyeliminowanie wad konstrukcyjnych, błędów projektowych, a także znaczna optymalizacja ścieżki produkcyjnej. To dlatego zapotrzebowanie na specjalistów tej branży miarowo rośnie.
Rys. 1. (obraz główny) Siemens NX to reprezentacyjne oprogramowanie w swojej grupie
Wśród najbardziej rozpoznawanych programów komputerowych do projektowania CAD/CAM (ang. computeraided design and manufacturing) wyróżnić można takie systemy, jak AutoCAD, CATIA, Pro E i właśnie NX CAD firmy Siemens. Firmy produkcyjne zazwyczaj korzystają z jednego, wybranego rozwiązania z tych czterech branżowych gigantów. Każde oprogramowanie spełnia tę samą funkcję – służy do projektowania brył w trójwymiarze, badaniach ich właściwości w zależności od użytych materiałów oraz projektowania ścieżek produkcyjnych. NX CAD jest systemem często wybieranym przez polskich producentów, z uwagi na wysoką reprezentację rozwiązań Siemensa w naszym kraju. Jest to system cyfrowego rozwoju produktów nowej generacji. Ułatwia on tworzenie i przekształcanie cyklu życia produktu. NX obejmuje pakiet zintegrowanych rozwiązań CAD/CAM/CAE (ang. computeraided engineering). Jest w związku z tym narzędziem wykorzystywanym do projektowania, produkcji i symulacji różnego rodzaju produktów i linii produkcyjnych. Wspiera automatyzację procesów, umożliwia rejestrowanie i ponowne wykorzystanie wiedzy dotyczącej produktu , procesu i konkretnych procedur produkcyjnych.
Rys. 2. Każdy uczestnik szkolenia ma własne stanowisko pracy [2].
Osoby początkujące, zainteresowane pracą w przemyśle na stanowisku projektanta CAD/CAM powinny zacząć od podstaw. Pierwszy styk z oprogramowaniem CAD to swoisty szok różnorodności możliwych do wykorzystania opcji. Dobrze, jeśli w system wprowadza nas ktoś, kto wykorzystuje go od dawna, zna jak własną kieszeń i przekaże nam od razu najlepsze możliwe praktyki. Stąd wskazany jest udział w szkoleniu tematycznym, prowadzonym przez trenera ze sporym doświadczeniem praktycznym. Istotne jest zapoznanie się z interfejsem użytkownika, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowany. Kolejny etap to nabycie umiejętności tworzenia zaawansowanych wirtualnych modeli przestrzennych z użyciem funkcji szkicowania oraz modelowania z użyciem cech. Osoby początkujące muszą się także nauczyć korzystać z narzędzi Hole i Shell do tworzenia modeli litych i pustych w środku. Przy projektowaniu niezwykle istotne są założenia. Precyzowanie założeń jest więc kolejnym elementem, który należy przyswoić podczas nauki projektowania.
Po poznaniu podstaw przechodzi się do właściwego projektowania. Nabywa się i rozwija umiejętność tworzenia zaawansowanych wirtualnych modeli przestrzennych z użyciem funkcji Sketch i Features, miarowo zdobywa wiedzę o modelowaniu powierzchniowym. Osoba o średniozaawansowanej znajomości oprogramowania potrafi już projektować wersje komponentów i założeń, a także tworzyć zaokrąglenia o zmiennych parametrach. Kolejnym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat tablic komponentów i rodzin części, które można wykorzystać w realizowanych projektach.
Rys. 3. Uczestnicy szkolenia zaczynają od projektowania prostych brył, a z czasem przechodzą do bardziej skomplikowanych modeli [3].
Na rynku najbardziej poszukiwani są specjaliści, którzy już potrafią projektować, a w przedsiębiorstwie uczą się jedynie konkretnych rozwiązań wykorzystywanych w danej firmie. Równolegle, nawet duże przedsiębiorstwa korzystają z usług firm zewnętrznych czy osób samozatrudnionych realizujących usługi projektowania detali na zlecenie. Im większy projekt – tym obszerniejsze założenia. Osoby zajmujące się projektowanie na co dzień potrafią pracować ze znacznie większą liczbą założeń niż początkujący, mimo tego, że korzystają z tych samych narzędzie.
Doświadczenie przynosi także umiejętność trafnej oceny sytuacji i ułatwia unikanie błędów projektowych, mających bardzo kosztowne konsekwencje produkcyjne. Osoby o zaawansowanej znajomości oprogramowania potrafią także poprawić model wykonany przez kogoś innego, nie znając historii jego tworzenia. Istotną umiejętnością na tym etapie nauki jest także zdolność do odpowiedniego renderowania modeli, w celu ich wykorzystania w praktyce.
Oprogramowanie Siemens NX to nie tylko projektowanie CAD, czyli design, lecz także rozwiązania poboczne – CAM, wykorzystywany w produkcji, z modułami toczenia, frezowania, frezowania wieloosiowego, SM do giętej blachy metalowej, Drafting czy MFF do modelowania powierzchniowego. W grupie produktów wyróżnić warto także NX AS służący do zaawansowanych symulacji, LM wykorzystywany do modelowania laminatów czy MS wspomagający symulację ruchu. Wiedza i umiejętności zakresu systemów tak rozbudowanych jak Siemens NX de facto nigdy się nie kończą. Oprogramowanie ulega ciągłym aktualizacjom, każdego roku jest więc coś nowego do nauki w tym zakresie. Warto więc śledzić nowinki projektowania CAD/CAM, brać udział w szkoleniach, by uczyć się od najlepszych i na własną rękę testować oprogramowanie, wykorzystując coraz to nowe narzędzia i metody.
Źródło: Emt – systems