Autorskie rozwiązania poprawiające wydajność operacyjną w przemyśle

358

Jak powstają autorskie rozwiązania wdrażane w przemyśle?

Fitech, dzięki 25 letniemu doświadczeniu w budowaniu różnych rozwiązań, wspomagających produkcję elektroniki, dostosowuje je do zmieniających się potrzeb. Każde autorskie rozwiązanie ma ostatecznie na celu poprawę wydajności produkcji. W przypadku ręcznego montażu komponentów THT, ludzie dobrze sobie radzą głównie ze względu na dobrze rozwinięty zmysł dotyku i wzroku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zajęcie żmudne i monotonne, łatwo więc o pomyłkę. Biorąc pod uwagę powyższe, inżynierowie Fitech, w autorskim rozwiązaniu zastosowali ramię robota, które posiadając 6 osi swobody, przez co dosyć dobrze naśladuje ruchy człowieka. – Wyposażyliśmy go w dwa zmysły, z których korzystają ludzie podczas montażu ręcznego. Czujnik siły pełni rolę dotyku, a systemy wizyjne pełnią rolę wzroku. Całość rozwiązania napędzana jest zaawansowanymi algorytmami. – wyjaśnia Krzysztof Pyclik.

Przewaga dzięki automatyzacji

Robot, czujnik siły i systemy wizyjne napędzane algorytmami, to podstawa autorskiego rozwiązania, maszyny THT. Do tego dochodzą jeszcze inne elementy, które sprawiają, że rozwiązanie staje się naprawdę użyteczne. Obsadzany komponent THT musi zostać dostarczony do maszyny, dlatego wyposażono ją w interfejs do podłączenia różnego typu podajników – tubowych, radialnych, tackowych – które dodatkowo, według potrzeb, można przezbrajać na inne.

Komponenty mogą mieć różne kształty i wielkości. To z kolei wymaga użycia różnych chwytaków. Dlatego maszynę zaopatrzono w bank, dający możliwość umieszczenia w nim do 4 narzędzi. Wymiana narzędzi odbywa się automatycznie, w zależności od realizowanego zlecenia produkcyjnego.

Producenci montują PCBA o różnej wielkości, maszynę wyposażono więc również w transporter o regulowanej automatycznie szerokości. Łatwy i intuicyjny interfejs użytkownika jest wyświetlany w przeglądarce www na HMI maszyny, pozwalając na sprawną obsługę maszyny nawet niedoświadczonemu operatorowi.

Idąc z duchem industry 4.0, maszyny wyposażono w łączność z serwerem chmurowym, w którym podczas pracy logują dane – m.in. związane z wydajnością maszyny, czasami montażu, skutecznością montażu, poziomem odrzutu komponentów, zgłoszonymi alarmami, czasem pracy, ilością zmontowanych komponentów i PCBA itd. Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji webowej, po zalogowaniu do serwera, w łatwy sposób zyskuje się do nich dostęp. W toku dalszej analizy danych, na podstawie otrzymanych wniosków można usprawnić obszary działań, które wymagają uwagi. Dzięki tej wartości dodanej, można stale poprawiać wydajność i budować przewagę konkurencyjną.

Żródło: COMMPLACE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj