Firma ŠKODA AUTO używa w robota mobilnego w fabryce Vrchlabí

763

Autonomiczny robot przyczynia się do ciągłej poprawy bezpieczeństwa pracy w fabryce Vrchlabí i pomaga zminimalizować ryzyko w miejscu pracy. Rozpoznaje on ludzi stojących na drodze, jak również inne pojazdy i przeszkody.

  • W pełni autonomiczny system transportowy przenosi części pomiędzy centrum pomiarów mechanicznych a maszynami przetwórczymi
  • Przejazd kierowany to wszystko, czego potrzebuje robot, aby nauczyć się trasy oraz otoczenia

Obecnie czeski producent samochodów używa w pełni autonomicznego, samodzielnego robota firmy Omron w fabryce komponentów Vrchlabí. Robot jest w stanie rozpoznać przeszkody znajdujące się na jego drodze w zakładzie oraz uzyskuje informacje z otoczenia podczas planowania trasy. Jeśli to konieczne, zmienia swój kurs, aby jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego. W ten sposób przyczynia się do dalszej poprawy bezpieczeństwa pracy i efektywności procesów transportowych w zakładzie.

„Jest to świadoma decyzja o wykorzystaniu pierwszego w pełni autonomicznego robota przez firmę ŠKODA AUTO w fabryce Vrchlabí. Dzięki niemu po raz kolejny podkreślamy kluczowe znaczenie fabryki jako niezwykle nowoczesnego zakładu wykorzystującego najnowsze technologie” — mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu ds. produkcji i logistyki ŠKODA AUTO. „W obszarze produkcji systematycznie wdrażamy technologie Przemysłu 4.0, dzięki którym jesteśmy w stanie stale udoskonalać procesy produkcyjne” — dodaje Oeljeklaus.

Podczas jednego kursu robot mobilny serii LD firmy Omron może przenosić ładunki o masie do 130 kg i samodzielnie wybiera właściwą drogę. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów transportu robot nie wymaga pomocy nawigacyjnej w postaci pętli indukcyjnych, taśm magnetycznych ani odblasków. Robot uczy się trasy podczas jednorazowego przejazdu między stacjami kierowanego za pomocą tabletu lub joysticka. Dzięki temu poznaje swoje otoczenie, samodzielnie dostosowując trasę, gdy jest to potrzebne.

Dopracowana, nowoczesna technologia umożliwia robotowi poruszanie się za pomocą czujników i skanerów laserowych. Rozpoznaje on pojazdy i stacjonarne przeszkody, a także ludzi przechodzących przez jego trasę. System sterowania oblicza prędkość zbliżania się i wykrywa, czy kolizja jest nieuchronna. W takim wypadku robot zatrzymuje się samodzielnie lub wykonuje manewr omijania. W odróżnieniu od innych systemów stosowanych w firmie ŠKODA AUTO natychmiast dostosowuje swoją trasę na podstawie informacji z otoczenia bez konieczności zatrzymania. Jeśli w pełni autonomiczny robot wykryje, że będzie regularnie napotykać przeszkody w określonym punkcie trasy, zmienia ją na stałe. W razie potrzeby system zasilany energią elektryczną jest w stanie dojechać do wszystkich miejsc w fabryce Vrchlabí, która ma powierzchnię 16 000 m2.

Każdego dnia robot pokonuje 35 km, wykonując 120 przejazdów pomiędzy centrum pomiarów mechanicznych a maszynami przetwórczymi. Fazy testowania i pilotażu zostały już zakończone, a robot jest regularnie użytkowany w fabryce od czerwca 2018 r.

Rosnąca wielkość produkcji ŠKODA AUTO przekłada się na wyższy stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i większy ruch na obszarach produkcji. Autonomiczny robot przyczynia się do ciągłej poprawy bezpieczeństwa pracy w Vrchlabí i pomaga zminimalizować zagrożenia w miejscu pracy.

W procesach produkcji firma ŠKODA AUTO systematycznie korzysta z technologii Przemysłu 4.0, takich jak roboty współpracujące. Są one wykorzystywane w produkcji skrzyń biegów direct-shift (DSG) w fabryce Vrchlabí i wspierają pracowników z jednym z najbardziej wrażliwych zadań w produkcji przekładni — wprowadzaniu tłoka siłownika zmiany biegów. Robot transportowy obsługuje również dziesiątki maszyn w zakresie dostarczania części i transportu pustych pojemników do magazynu. Rozbudowany system informatyczny również stanowi część tych działań.

Źródło: Omron Industrial

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj