W dobie Internetu rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0 coraz większą rolę odgrywa intralogistyka. Kluczowym czynnikiem dla wydajnej produkcji staje się precyzyjny transport towarów i materiałów. Mobilne systemy transportowe firmy Evocortex wykonują to zadanie w niezwykły sposób. Innym decydującym czynnikiem dla realizacji kreatywnej koncepcji technicznej jest gęstość mocy wykorzystywanych silników FAULHABER.
Obecnie „produkcja” stała się synonimem „złożoności”. Coraz częściej odbywa się ona zgodnie z indywidualnymi wytycznymi klientów. Dzięki integracji z IoT nawet w przypadku pełnej automatyzacji możliwe jest wyprodukowanie serii liczącej tylko jedną sztukę. Tak duża liczba wariantów wymaga ściśle zazębionych, a jednocześnie bardzo elastycznych procesów. Odpowiednie części i komponenty, w niemal nieograniczonej liczbie kombinacji, muszą być gotowe na odpowiednich stanowiskach produkcyjnych we właściwym czasie.
Przewaga AMR
Transport materiałów, np. pomiędzy punktami zaopatrzenia i systemami produkcji, staje się coraz bardziej zindywidualizowany. Jednocześnie konieczna jest jego maksymalna automatyzacja. W tej sytuacji przewagę w magazynach i halach produkcyjnych na całym świecie zyskują mobilne platformy robotów, znane w branży jako autonomiczne roboty mobilne (AMR).
Na tym segmencie rynku skupia się działalność startupu Evocortex z Norymbergi, który powstał w 2016 we współpracy z doświadczonymi ekspertami w dziedzinie robotów. Ściśle powiązana z sąsiadującą szkołą techniczną (Technische Hochschule Nürnberg) i innymi placówkami edukacyjnymi i badawczymi firma weszła na rynek, prezentując całkowicie nową koncepcję AMR. Wraz z produktami firma oferuje kreatywne i innowacyjne rozwiązania spełniające wymagania nowoczesnej logistyki.
„Tradycyjne systemy AMR często wymagają adaptacji przestrzeni pod kątem torów jazdy, a nawet technicznych modyfikacji procesów” – wyjaśnia dyrektor zarządzający Hubert Bauer. „Wymagane są między innymi znaczniki optyczne, które zapewniają właściwą orientację przenośników, a ścieżki i skrzyżowania muszą mieć określone wymiary i promienie łuku. My chcieliśmy stworzyć roboty transportowe, które dostosowują się do potrzeb klienta, nie odwrotnie”.
Precyzyjna identyfikacja pozycji dzięki zapamiętywaniu kształtu podłogi
Autonomiczne roboty mobilne (AMR) firmy Evocortex potrafią określić swoją lokalizację i znaleźć właściwą drogę bez żadnych systemów wspomagających prowadzenie. Swoją orientację określają na podstawie nierówności w podłodze w hali. Takie nierówności występują nawet na standardowych gładkich betonowych podłogach. Są one rejestrowane przez kamerę robota o wysokiej rozdzielczości. Kamera znajduje się pod spodem przenośnika, jest w stanie uchwycić obraz o rozmiarach 10 x 10 cm i wykorzystuje pochodzące z niego dane do utworzenia odpowiednika „odcisku palca” z podłogi w hali. Mózgiem tego innowacyjnego systemu jest opracowany przez nas Moduł lokalizacji (ELM).