Automatyzacja procesów sposobem na zwiększenie efektywności produkcji

696

Wdrożenie automatyzacji wiąże się z wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorstwa z sektora obróbki blach. Jest to proces, którypozwala wynieść wydajność produkcji na nowy, znacznie wyższy poziom, co wiąże się z pozytywnym aspektem finansowym dla firmy, a co więcej jest przyjazny dla środowiska.Dzięki automatyzacji każdy zakład jest w stanie całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć straty w zakresie transportu, wyposażenia w dodatkowe maszyny, czy czasem oczekiwania na produkcję danego detalu. W jaki więc sposób i za pomocą jakich urządzeń można unowocześnić i usprawnić produkcje, by była jeszcze bardziej efektywna?

Automatyzacja to proces, którego celem jest ograniczenie pracy fizycznej człowieka poprzez  innowacyjne maszyny zwiększające wydajnośći elastyczność produkcji. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z mniejszych zakładów wychodzi z założenia, że produkcja małoseryjna nie wymaga automatyzacji. Nic bardziej mylnego.Automatyzacja to nie tylko usprawnienia, dzięki którym możliwe jest zwiększenie wolumenu wytwarzanych produktów w jednostce czasu, ale również większa elastyczność przy zmianach w produkcji.

Dla użytkownikaoznacza ogromne korzyści, pod postacią nowych zleceń m.in. ze względu na niską cenę wytwarzanego detalu przy zachowaniu najlepszej jakości.Wynika ona z większej wydajności gniazda produkcyjnego w zakresie zamówień wielkoseryjnych bądź większej elastyczności w produkcji, kiedy detale różnią się od siebie i wymagane są częste przezbrojenia urządzenia.Inwestując zarówno w zautomatyzowanie produkcji wielkoseryjnej, jak i małoseryjnej przedsiębiorca nie musi zmierzać się z problemem w postaci braku personelu, ponieważ to maszyny przejmują pracę nad procesem produkcyjnym.Korzyści z zastosowania automatyzacji jest znacznie więcej.

Dużą zaletą jest również spora oszczędność, wynikająca ze znacznego ograniczenia kosztów składowania i logistyki materiałowej. Całe działanie przeprowadzane jest w zgodzie ze środowiskiem, co również pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy. – Zgodnie z procesem automatyzacji maszyna zużywa mniej energii i jednocześnie wydziela mniej CO2 – dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Jest to tożsame z wyznawaną przez nas wartością Green Means, która oznacza, że nasze urządzenia są nie tylko uniwersalne, zużywają niską ilość energii, ale i nie wymagają wysokich kosztów utrzymania – komentuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe. We wdrożeniu automatyzacji pomocne są innowacyjne urządzenia oparte na najnowszych technologiach. W jaki więc sposób możemy unowocześnić produkcję?

Magazyn do przechowywania materiału

Inwestycja w elastyczny system do przechowywania wiąże się z oszczędnością miejsca, co oznacza mniej logistyki w fabryce, wysoką wydajność, czyli więcej detali podczas roboczogodziny oraz większą oszczędność materiału. Przykładem tego typu rozwiązania jest COMBO FMS Prima Power. Jest on traktowany jako główny moduł w automatyzacji przepływu materiału.Używa się gow ramach magazynu materiałów produkcyjnych oraz jako tymczasowego buforu gotowych komponentów.Z systemem można zintegrować jedną, dwie lub trzy maszyny, w zależności od wymaganych etapów produkcji oraz zastosowanych technologii. Magazyn przygotowany jest do łączenia z całym asortymentem rozwiązań takich jak wykrawanie, cięcie laserem, zintegrowane wykrawanie / gilotyna kątowa, wykrawanie/cięcie laserem oraz gięcie.

Automatyczny załadunek i rozładunek

Niezwykle pomocne w każdym zakładzie są również systemy załadunku i rozładunku. Posiadają kompaktowe wymiary, zwiększają wydajność procesu, dzięki czemu automatyzują cały proces produkcji. Operator ma możliwość automatycznego załadunku i rozładunku lub ręcznej obsługi maszyny, w zależności od potrzeb. Niektóre z nich mogą stanowić nawet doskonałą alternatywę dla wolnostojącej wycinarki laserowej ze zmieniarką palet. W momencie nadbudowania zmieniarki palet systemem Compact Server Prima Power przedsiębiorstwo otrzymuje autonomiczne i automatyczne gniazdo produkcyjne, w którym laser pobiera surową blachę z magazynu, a po obróbce oddaje wycięte detale z powrotem do magazynu, bez udziału operatora. Analogicznym rozwiązaniem jest Compact Express, który współpracuje z wykrawarkami rewolwerowymi.

The Software

Automatyzację produkcji wspierają nie tylko systemy magazynowe, wysokiej jakości obrabiarki, ale i zintegrowane oprogramowanie. Jego największe zalety to synchronizacja i wzajemna wymiana wszystkich istotnych pod względem produkcji informacji, za równo od strony technicznej jak i logistycznej. Jednym z tego typu rozwiązań jest oprogramowanie z rodziny TULUS Prima Power. To oprogramowanie łatwe do zintegrowania z systemem ERP w zakładzie produkcyjnym, dzięki otwartej architekturze.

Po integracji z ERP (księgowość, stany magazynowe, zamówienia) cała fabryka pracuje w symbiozie. Rozwiązanie przekazujeinformacje o wszelkich awariach czy błędach, zapisuje kolejki pracy wraz z przewidywanym czasem obróbki czy pokazuje czasy maszynowe. Co więcej, posiada bardzo pomocną aplikację MUPS, która będąc wgrana na tablet lub smartfon może służyć jako osobisty asystent operatora,zapewniając instrukcje podczas konserwacji i pracy na obrabiarce. Informuje również o nagłych przestojach. Użytkownik może sprawdzić aktualny status pracy maszyny z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy połączenie z internetem.

Źródło: Prima Power