AQUAEL rozpoczął proces automatyzacji z robotami współpracującymi

725

Cobot UR5 stosowany w fabryce AQUAEL do produkcji grzałek akwariowych zwiększa wydajność i przejmuje najbardziej uciążliwe prace
Universal Robots–lider i pionier na rynku robotów współpracujących wyposażył fabrykę AQUAEL, czołowego producenta branży akwarystyki, w robota UR5 automatyzującego produkcję grzałek. Wdrożenie cobota UR pozwoliło uzyskać wymierne korzyści m.in. w postaci skrócenia czasu realizacji procesów wytwarzania. Zwrot z inwestycji w UR5 szacowany jest na około 16-18 miesięcy.

Od ponad 35 lat AQUAEL produkuje wszystkie elementy potrzebne do założenia i pielęgnacji akwariów słodkowodnych a także stawów ogrodowych: m.in. zbiorniki, oprzyrządowanie takie, jak pokrywy, filtry, urządzenia grzejne, napowietrzające, oświetlające, w tym urządzenia sterowane smartfonem, lampy podwodne i ogrodowe lampy solarne. Producent dostarcza również szeroką gamę akcesoriów pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych. Do grupy AQUAEL należy także popularna sieć sklepów zoologicznych Aquael zoo.

Cobot pomaga firmie w rozwoju

Wyzwaniem dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa jest aktualna sytuacja na rynku pracy, przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia oraz problemy z pozyskaniem pracowników.

”Zależało nam na efektywniejszej produkcji – produkowaniu więcej przy niezmienionych kosztach. Cobot UR pomógł nam także zautomatyzować uciążliwe i monotonne procesy oraz przesunąć pracowników do innych obszarów. W ten sposób stajemy się także atrakcyjniejszym pracodawcą” – mówi Arkadiusz Soroka, dyrektor Zakładu AQUAEL.

AQUAEL prowadzi działalność w Polsce w dwóch zakładach produkcyjnych: w Warszawie i w Suwałkach. Obiekt w Suwałkach zatrudnia około 450 osób i jest największym w tym segmencie zakładem produkcyjnym w Polsce i jednym z większych w Europie.

„AQUAEL to doskonały przykład pokazujący, że z cobotów mogą korzystać praktycznie wszystkie segmenty przemysłu. Zastosowanie cobota UR5 w zakładzie w Suwałkach pozwoliło nie tylko zautomatyzować proces wytwarzania grzałek akwariowych, ale także uczynić go efektywniejszym” – mówi Slavoj Musilek, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

Na początku 2019 roku AQUAEL wdrożył cobota UR5 Universal Robots, którego zadaniem jest obsługa procesu obróbki mechanicznej kształtek ceramicznych – stanowiących rdzeń elementu grzejnego w grzałkach akwariowych. Wyposażony w chwytak podciśnieniowy, UR5 pobiera element ze stosu paletek, które wcześniej przygotowuje pracownik. Następnie robot umieszcza grzałkę we frezarce, wyjmuje element i odkłada na paletkę. Cykl obróbki jednej paletki wynosi niespełna 18 minut. Robot pracuje w pełni autonomicznie, operator jedynie dostarcza i zabiera paletki oraz kontroluje jego pracę. Następnie elementy są poddane wypalaniu w piecu o temperaturze 1200 stopni. Opisany proces od początku został zaprojektowany z myślą o cobocie UR.

Automatyzacja linii produkcyjnej

AQUAEL był w stanie zainstalować UR5 na niewielkiej powierzchni, która nie wymagała dodatkowych przenośników.„Ustawiliśmy cobota przy stole produkcyjnym, tuż obok pracującego w pobliżu człowieka. UR5 jest w pełni bezpieczny, a zaprogramowanie pierwszego zadania zajęło nam zaledwie kilka minut” – mówi Arkadiusz Soroka.

AQUAEL dopiero rozpoczął proces robotyzacji z cobotami. Dalsze plany obejmują automatyzację kolejnych stanowisk z wykorzystaniem większej liczby robotów UR. Jest to 6 projektów, w które firma chce włączyć 9 robotów UR.

Pełny opis wdrożenia oraz film z zakładu AQUAEL są dostępne na stronie www: https://www.universal-robots.com/pl/studia-przypadk%C3%B3w/aquael-poland/.

Źródło: Universal Robots