AIUT otworzy na Politechnice Śląskiej Laboratorium Robotów Mobilnych

237

Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych, jakie otworzy i wyposaży firma AIUT. Projekt jest wspólną inicjatywą uczelni i gliwickiego przedsiębiorstwa, które od 30 lat automatyzuje polski i światowy przemysł. Nowoczesne laboratorium powstanie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym PŚ w Gliwicach.

12 maja 2023 roku przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz firmy AIUT podpisali umowę dotyczącą utworzenia nowego laboratorium. W tym miejscu przyszli inżynierowie będę mieli dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Do dyspozycji studentów oddane zostaną nowoczesne stanowiska dydaktyczne oraz samojezdne roboty transportowe.

Roboty mobilne AGV/AMR dostępne dla studentów i pracowników naukowych

– Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej Uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle. Dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jesteśmy w stanie kształcić studentów w taki sposób, aby w przyszłej pracy zawodowej mogli sprostać wymaganiom pracodawców, rynku pracy i postępu technologicznego – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

W nowym miejscu studenci będę mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy AIUT, będący producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Firma odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej.

– Naszym celem jest przybliżać studentom nowe technologie, z którymi wielu zetknie się po zakończeniu nauki. Robotyka mobilna to niezwykle rozwojowa dziedzina a rynek chłonny jest nowych rozwiązań. AIUT jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i transportowych robotów mobilnych, które na co dzień automatyzują transport towarów w fabrykach i magazynach, stale doskonali swoje rozwiązania. Rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie, a możliwość obcowania z tą technologią już na studiach sprawi, że nowi specjaliści nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Brunon Gabryś, wiceprezes AIUT.  

Nowa przestrzeń 4.0 do nauki i testów

W Laboratorium do dyspozycji studentów będzie sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.

­– Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy na przykład potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu – mówiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego. – Student będzie mógł tutaj zbudować takiego robota od podstaw i przetestować go. Mam nadzieję, że będzie to też miejsce realizacji prac inżynierskich, magisterskich a nawet doktoratów – dodał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan wydziału. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj