5 czynników, które należy uwzględnić przy wyborze robota mobilnego do przenoszenia ciężkich ładunków

730

Roboty mobilne stają się integralną częścią fabryk opartych na przyszłościowych rozwiązaniach – eksperci oceniają, że do roku 2023 wartość rynku robotów mobilnych wzrośnie z 18,7 mld USD (stan na 2018 r.) do 54,1 mld USD[1]. Jednak na co warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem automatycznych robotów mobilnych, zwłaszcza w przypadku planowania transportu większych ładunków? Poniżej przedstawiamy 5 kluczowych czynników, które należy uwzględnić przy wyborze robota mobilnego do przemieszczania ciężkich ładunków.

  1. Jaki jest wymagany udźwig?

Podczas wyboru odpowiedniego modelu robota mobilnego decydenci muszą oczywiście uwzględnić, jakie ładunki ma przemieszczać robot. Roboty mobilne o mniejszym udźwigu są zwykle tańsze i szybsze. Model HD-1500 może transportować ładunki o wielkości palety, stanowiąc w zakładach produkcyjnych realną alternatywę dla wózków widłowych. Dzięki solidnej metalowej obudowie jest wytrzymały i odporny na silne przypadkowe uderzenia, a wbudowane czujniki są odpowiednio chronione podczas pracy.

  1. Na ile łatwe będzie wdrożenie rozwiązania?

 

Wdrożenie robotów mobilnych jest proste, a ponieważ mogą się one poruszać bardziej swobodnie, bez potrzeby definiowania tras, zakład zyskuje elastyczność. Takie roboty można także łatwo przeprogramować odpowiednio do wymogów zadania, a wyznaczą trasę w czasie rzeczywistym i będą bezpiecznie pracować wśród ludzi. Dodatkową korzyścią jest łatwa współpraca zarówno między personelem i robotami mobilnymi, jak i między robotami i maszynami czy też różnymi typami robotów mobilnych. Dobry system zarządzania flotą pozwala zmaksymalizować zwrot z inwestycji i zminimalizować liczbę robotów potrzebnych do koordynacji zadań.

Nowoczesne roboty mobilne potrafią automatycznie wyznaczyć najlepszą trasę do transportu materiałów i jednocześnie bezpiecznie poruszać się między ludźmi i przeszkodami bez potrzeby stosowania magnetycznych taśm podłogowych i innych metod naprowadzania. Mogą na przykład przemieszczać ładunki do określonej lokalizacji, automatycznie omijając ludzi i przeszkody na swojej drodze. Potrafią określić swoje położenie, porównując wyniki skanu laserowego z wbudowaną mapą.

  1. Jaki będzie wpływ na bezpieczeństwo?

Z niedawno przeprowadzonego badania[2] wynika, że w europejskich przedsiębiorstwach do wypadków dochodzi najczęściej między innymi przy podnoszeniu i transporcie osób lub ciężkich ładunków (stwierdziło tak 54% ankietowanych z 28 krajów). Te zadania mogą przejąć innowacyjne roboty mobilne, zwiększając bezpieczeństwo dzięki rozbudowanym funkcjom unikania kolizji i przeszkód, również podczas obracania. W przypadku wykrycia przeszkody robot mobilny może dynamicznie zareagować, zmniejszając prędkość zamiast gwałtownie hamować. Najbardziej zaawansowane roboty mobilne potrafią nawet poruszać się z dużą prędkością po korytarzach o szerokości zaledwie trzech metrów. Wspólna praca staje się bezpieczniejsza także dzięki funkcjom wykrywania zagrożenia w zakresie 360° i zatrzymywania dokładnie w wyznaczonej pozycji. Roboty mobilne pomagają szybko zwiększyć bezpieczeństwo automatycznego transportu materiałów w wielu branżach na całym świecie. To odpowiedź nie tylko na niedobór siły roboczej, lecz także na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  1. Jak się ma cena akumulatora do jego parametrów?

Logistyka oraz transport produktów i materiałów na terenie zakładu i w magazynie są poważnym wyzwaniem dla wielu firm ze względu na częstotliwość i monotonię tych procesów, dodatkowo utrudnionych przez konieczność przestrzegania wymogów dotyczących dystansu społecznego, które przyczyniają się do wzrostu kosztów pracy. Dynamiczne środowiska produkcyjne wymagają optymalnej prędkości i elastyczności. Wybierając robota mobilnego do określonego zastosowania, należy wziąć pod uwagę także wskaźnik ceny akumulatora do jego parametrów. Firmy muszą zdecydować, czy wybrać akumulator o gorszych parametrach, który będzie trzeba wymienić po kilku latach, czy też akumulator o czasie pracy do 11 godzin i 9000 cykli ładowania, który można użytkować przez 10 lat 24 godziny na dobę i naładować w zaledwie 36 minut.

  1. Na ile elastyczne jest dane rozwiązanie i jakie moduły dodatkowe są dostępne?

Producenci w coraz większym stopniu koncentrują się na zdolności robotów i maszyn do bezproblemowej interakcji. Skutkuje to szybką i łatwą modyfikacją cykli produkcyjnych, umożliwiając zmiany wielkości partii oraz minimalizując potrzebę wykonywania przez ludzi powtarzalnych i obciążających fizycznie zadań. Roboty autonomiczne mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję w celu rozpoznawania otoczenia, uczenia się na tej podstawie i samodzielnego podejmowania decyzji. W praktyce roboty mobilne świetnie sprawdzają się na przykład w branży produkcji żywności i napojów, gdzie z pomocą integratorów systemów mogą transportować kosze na odpady w strefie recyklingu. Dzięki odpowiednim modułom dodatkowym roboty mobilne mogą podnosić i opróżniać takie kosze.

Wniosek: robotyka mobilna staje się filarem innowacyjności we współczesnej produkcji

Na przestrzeni lat procesy produkcji znacząco się zmieniły — i wciąż ewoluują. Dziś rozpoczyna się nowy etap, na którym maszyny współpracują z ludźmi w bardziej interaktywny sposób. Dzięki możliwości wyposażenia robota w ramię współpracujące roboty mobilne są doskonale przystosowane do wykonywania wielu prac wspólnie z ludźmi, na przykład do przemieszczania ładunków z przenośnika na przenośnik, co zwiększa elastyczność i wydajność w środowisku produkcyjnym.

Nowa generacja robotów mobilnych to przyszłość produkcji. Dzięki nim zakłady i ich linie produkcyjne zyskują większą elastyczność potrzebną do szybkiego dostosowania się do zmiennych potrzeb klientów, a także do zróżnicowanych wymogów produkcyjnych, takich jak podnoszenie i transport ciężkich ładunków. Rezultat to możliwość szybszego reagowania, wzrost produktywności i — w ostatecznym rozrachunku — większe zyski.

BogusławKrasuski, Sales Manager Channel & Panel Omron Electronics Sp. z o. o.

[1]https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/mobile-robots-market-43703276.html

[2]https://www.arbeitsschutz-portal.de/beitrag/asp_news/7627/sitzen-dritthaeufigster-risikofaktor-bei-der-arbeit.html